Czy warto samodzielnie zarządzać mieszkaniem na wynajem?

Kilka starych kluczy z etykietami leżące na blacie

Wynajmowanie mieszkania to obecnie jedna z najbezpieczniejszych form inwestycji. Chociaż przynosi całkiem niezłe zyski, to jednocześnie wymaga sporego zaangażowania i zdawania sobie sprawy z obowiązków, które się z tym wiążą. Dzisiaj zastanowimy się nad tym, czy warto samodzielnie zarządzać mieszkaniem, które planujemy wynajmować.

Ilość obowiązków

Co będziesz musiał robić, jeśli zdecydujesz się na samodzielne zajmowaniem się swoim mieszkaniem? Tutaj bardzo wiele zależy od tego, czy planujesz wynajmować apartament wyłącznie długoterminowo, czy też krótkoterminowo. Drugi przypadek jest bardziej skomplikowany i wymaga znacznie większych nakładów czasu. Tak czy inaczej, do Twoich zadań należeć będzie:Klucze w dziurce w drzwiach

  • Umieszczanie ogłoszeń z Twoim obiektem na różnych portalach, dbanie o aktualność informacji i promocję wpisu;
  • Pozyskiwanie lokatorów oraz ich sprawdzanie;
  • Spotykanie się z potencjalnymi najemcami, oprowadzanie ich po mieszkaniu, odpowiadanie na wszelkie pytania;
  • Dostarczenie i odbiór kluczy przed i po okresie najmu;
  • Kontrola stanu apartamentu;
  • Rozwiązywanie problemów dotyczących mieszkania;
  • Wykonywanie opłat do spółdzielni i za media.

Jest to całkiem sporo spraw, o które należy dbać. Z pewnością nie każdy ma ochotę na to, by się tym wszystkim zajmować. Należy także wspomnieć o tym, że jeśli zdecydujesz się na wynajem krótkoterminowy, wszystko to będziesz musiał wykonywać nawet co kilka dni! Wydaje się to być prawdziwą bolączką.

Czas potrzebny na zarządzanie mieszkaniem

Powyżej wymieniona lista obowiązków właściciela nieruchomości na wynajem wskazuje, że swojej inwestycji trzeba poświęcić całkiem sporo czasu. Problem nie jest tak dotkliwy w przypadku najmu długotrwałego (np. na rok akademicki). Jeśli planujesz gościć w swych progach turystów, możesz przygotować się na to, że co najmniej kilka godzin tygodniowo poświęcisz na zarządzanie mieszkaniem. Jeśli masz napięty grafik lub niekoniecznie chcesz zadawać się z lokatorami, może warto powierzyć wszystko w ręce profesjonalnej agencji takiej jak Billbery-Apartments?

Nowoczesny apartament nad morzem

Opłacalność przedsięwzięcia

Samodzielne zajmowanie się wszystkim z pewnością pozwoli zaoszczędzić pieniądze. Standardowo agencje ustalają swoją prowizję na ok. 10-15% kwoty wynajmu. Czy to dużo, czy to mało? Naszym zdaniem jest to rozsądna kwota, którą warto wydać na brak konieczności zajmowania się czymkolwiek w przypadku najmu krótkoterminowego.

Podsumowanie

Zarządzanie mieszkaniem nie jest wcale prostą sprawą. Wymaga poświęcenia sporych nakładów czasu, które mogłyby być spożytkowane w inny, lepszy sposób.