Fiskalizacja jako obowiązek przedsiębiorcy

money-1428594_1280

Sprzedaż produktów lub usług na rzecz osób fizycznych jest podstawą sporej działalności gospodarczych w naszym kraju. Tym, co łączy poszczególne firmy jest fakt, że używają one kasy fiskalnej, która w ich przypadku jest urządzeniem absolutnie obowiązkowym. Warto wiedzieć o tym, że żadna kasa nie jest gotowa do pracy już po zakupie! Aby można było oficjalnie rejestrować wszystkie transakcje, potrzebna jest fiskalizacja!

Wizyta w Urzędzie

Skoro już zakupiliśmy co najmniej jedną kasę fiskalną, to na samym początku musimy zająć się tym, aby zgłosić fakt ich posiadania do urzędu Skarbowego. W zgłoszeniu musimy zawrzeć nie tylko ilość zakupionych kas, ale również to, gdzie będą one zamontowane. Nie musi to być od razu w jednym miejscu, gdyż jedna z nich może znaleźć się w naszej oficjalnej siedzibie, a druga bez problemu w jednym z naszych punktów! Ma to pozwolić Ministerstwu na odpowiednio prostą kontrolę stanu urządzeń!

Czas na fiskalizację!

Przejdźmy do omawianej we wstępie fiskalizacji, która jest tak naprawdę przestawieniem kasy z trybu „treningu” na tryb pracy. Dzieje się to poprzez zsynchronizowanie modułu fiskalnego z pamięcią fiskalną, a zakończona jest wydrukiem raportu dobowego. Ważne jest to, że nie możemy tego wykonać samodzielnie. Potrzebna będzie obecność i możliwości wykwalifikowanego serwisanta. Tylko on może dokonywać jakichkolwiek czynności ingerujących we „wnętrze” tej maszyny i późniejsze ewentualne naprawy w ramach serwisu!

Urząd Skarbowy… po raz drugi

Skoro fiskalizacja przebiegła w sposób poprawny, to czas na… ponowne udanie się do Urzędu Skarbowego! Tym razem naszym celem będzie uzyskanie unikalnego numeru identyfikacyjnego z naszej kasy. W naszej gestii będzie także naniesienie go w widoczny i trwały sposób na niej. To czy zdecydujecie się na grawerowanie, nalepkę, czy zwykły napis, zależy wyłącznie od was! To zgłoszenie musi się odbyć maksymalnie 7 dni od momentu przeprowadzenia fiskalizacji, stąd też zalecamy wam zdecydowane ruchy!

Podsumowanie

Jak widzicie, fiskalizacja jest znacznie bardziej skomplikowaną czynnością niż mogłoby się wam wydawać! Tak naprawdę to od nas zależy, jak szybko się z nim uwiniemy! A łatwo się domyślić, że łączy się to z momentem, w którym będziemy mogli rozpocząć swoje działania na poletku biznesowym!