Jak skutecznie rekrutować pracowników?

hiring-1977803_1280

Każda firma prędzej czy później będzie potrzebowała zatrudnić nowych pracowników. To nieuniknione! Nie zawsze jednak mamy tak ogromne zasoby, aby prowadzić długotrwałe procesy rekrutacyjne. Właśnie dlatego, specjalnie dla was, przygotowaliśmy kilka wskazówek na temat tego, jak efektywnie pozyskiwać pracowników pasujących do waszych zespołów!

Co z ogłoszeniem?

Podstawą rozpoczęcia dobrej rekrutacji jest stworzenie ogłoszenia, które przyciągnie uwagę. Jak się jednak okazuje w praktyce, wcale nie jest to tak proste! Często to, jak jest ono zbudowane, faktycznie wpływa na szybkość i jakość pozyskiwania pracownika. Najgorsze co możemy zrobić, to przedstawić dane stanowisko jako coś nieinteresującego. Nie powinniśmy także używać utartych frazesów, takich jak „atrakcyjne wynagrodzenie” czy „młody, zgrany zespół”, gdyż nie oszukujmy się — każdy ich używa. Jeżeli nie wiemy jak skonstruować takie ogłoszenie, to może warto zapytać o pomoc doświadczoną agencję rekrutacyjną?

Społeczność wokół firmy

W rekrutacji ważne jest także to, aby budować społeczność wobec firmy, gdyż znacznie ułatwi to cały proces pozyskiwania pracownika. Takie utrzymywanie stałego „kontaktu” i zainteresowania pomaga w łatwiejszym zdobyciu kandydata, gdyż widzą oni, że dołączenie do naszego zespołu wcale nie jest takie trudne! Utrzymaj relacje z potencjalnymi kandydatami, a gdy zaczną się przywiązywać to marki, to właśnie wtedy nadejdzie najlepszy moment na ich zatrudnienie!

Integracja

Gdy już pozyskamy najlepszego według nas pracownika, czasami zapominamy o tym, że nie możemy pozostawić tej osoby samej sobie. Kluczowym elementem wprowadzania jej do firmy jest jej odpowiednie zintegrowanie! Nie możemy oczekiwać, że dana osoba będzie od razu rozumiała kulturę naszej organizacji, nawet jeżeli jest ona bardzo wykwalifikowanym specjalistą. Na to wszystko potrzeba po prostu czasu, a jak wskazują badania, to właśnie problemy z aklimatyzacją są najczęstszym powodem odejścia z pracy! Lepiej chyba zadbać o pracownika zawczasu, zamiast martwić o zatrudnienie nowej osoby?

Podsumowanie

Jak więc widzicie, zatrudnienie pracownika nie ogranicza się zaledwie do przeprowadzenia rozmowy zakończonej sukcesem. Jest to znacznie bardziej skomplikowany proces, niż mogłoby się nam wydawać, stąd też niemądre byłoby zignorowanie tego faktu. Mamy nadzieję, że nie popełnicie już tak oczywistych błędów i powierzycie to profesjonalistom z firmy rekrutacyjnej Lobo HR.