Najważniejsze rzeczy, które musisz wiedzieć o kantorach walutowych

Kantor - tablica z wykazem kursów kupna i sprzedaży walut

Wydawać by się mogło, że wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, czym są kantory i jak funkcjonują – przecież każdy z nas wymieniał kiedyś obcą walutę! Czy rzeczywiście możesz powiedzieć, że wiesz na ich temat wszystko? Niezależnie od tego, jak brzmi Twoja odpowiedź, zapoznaj się z poniższym artykułem, po którego przeczytaniu kantory nie będą miały przed Tobą żadnych tajemnic!

Czym są kantory i gdzie można je znaleźć?

Kilka leżących na sobie banknotów euroKantorami walutowymi nazywamy firmy, które profesjonalnie zajmują się kupnem i sprzedażą walut, a także ich wymianą. Najczęściej z tego typu obiektami można spotkać się w przeróżnych zakamarkach miast, a także na lotniskach, dworcach i w pobliżu granic międzypaństwowych. Z usług kantorowych można skorzystać także w bankach czy lombardach. Coraz powszechniejsza staje się też możliwość wymiany walut w placówkach pocztowych czy punktach o innym profilu działalności.

Rewolucją naszych czasów są bez wątpienia kantory internetowe (jak np. NORDIQA), które oferują swoim klientom  wiele różnorakich korzyści.

Kantory walutowe – na czym zarabiają?

Portfel z wieloma banknotami w obcej waluciePodstawowym sposobem, w który zarabiają kantory, jest sprzedaż walut po wyższej cenie, niż wynosi kurs ich kupna. Różnica pomiędzy tymi dwiema wartościami określana jest jako spread i to właśnie on wpływa na wysokość zysków. Na rynku można zaobserwować tendencję do tego, że im waluta jest bardziej „egzotyczna”, tym spread będzie większy. Przykładem może być porównanie kursu korony norweskiej (sprzedaż: 0,5675 zł, kupno: 0,5629 zł – źródło: Nordiqa) oraz juana chińskiego (sprzedaż: 0,5510 zł, kupno: 0,5288 zł).

Co więcej – różnego typu punkty wymiany walut różnią się między sobą jego wielkością. Na ogół przyjmuje się, że najkorzystniejsze są transakcje zawierane w kantorach internetowych, a najmniej – w bankach.

Jakimi walutami handlują kantory?

Najczęściej spotkać się można z kantorami, które wymieniają waluty o największym znaczeniu dla światowej gospodarki: dolary amerykańskie (USD), funty brytyjskie (GBP), euro (EUR), franki szwajcarskie (CHF), oraz te, którymi posługują się nasi bliżsi lub dalsi sąsiedzi: korony norweskie (NOK), korony czeskie (CZK), korony szwedzkie (SEK), korony duńskie (DKK), forinty węgierskie (HUF), ruble rosyjskie (RUB). Spora część kantorów stacjonarnych (a zwłaszcza ich internetowe odpowiedniki) oferuje także rzadziej spotykane waluty innych krajów.

Podsumowanie

Kantory walutowe to firmy, których celem jest zarabianie pieniędzy. Jednocześnie pełnią one ważną funkcję dla turystów oraz tych, którzy chcą zarabiać na inwestowaniu w waluty.