Przełom obuwniczy

przelom-obuwniczy-1

Przełom w 1989 roku oznaczał dla Polaków nie tylko odzyskanie wolności i prawdziwej demokracji, ale również otwarcie się krajowej gospodarki na zagraniczne rynki oraz inwestorów. Napływ towarów, który był skutkiem tego wydarzenia na początku oszołomił społeczeństwo, niemniej szybko przeszło ono nad tym do porządku dziennego, gdy zrozumiano, iż nie jest to żaden luksus, a najzwyklejszy w świecie standard.

Nie inaczej działo się w branży obuwniczej. Polacy, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet, odkryli, że obuwie może być nie tylko praktyczne, ale również estetyczne. Skończyły się czasy szarych kolorów i nudnego wzornictwa, co sprawiło, iż każdy nowy sklep z butami z miejsca stawał się bardzo popularny, a buty męskie i damskie znikały z jego półek bardzo szybko.

butyZ czasem sytuacja się unormowała, gdyż z jednej strony rosnące ceny uniemożliwiły sporej części konsumentów swobodne zakupy, a z drugiej Polacy przyzwyczaili się do tego, że w każdym momencie mogą pójść i dokonać zakupu, więc nie ma potrzeby rzucać się na każdą ofertę. Dodatkowo rynek zaczął się różnicować na segment droższy, jak i tańszy, dzięki czemu obecnie w zasadzie każdego stać na obuwie, nawet jeśli nie będzie one zbyt dobrej jakości. Działa to też w druga stronę, gdyż jeśli tylko nas na to stać, to możemy zafundować sobie obuwie nie gorsze, niż te które noszą znane na całym świecie osoby. Polska wciąż nie jest tak bogatym rynkiem, jak zachodnie kraje, niemniej dużo się zmieniło w trakcie ostatnich dwudziestu lat i pozostaje mieć nadzieję, że w końcu dogonimy inne kraje. Również pod względem dostępnego obuwia.