Spawarki MMA – co warto o nich wiedzieć?

welding-2262745_1280

Zapewne większość z nas w ciągu swojego życia słyszała co nieco o spawarkach MMA. Wielu spawaczy pracuje z ich wykorzystaniem na co dzień i dla nich urządzenia te nie kryją żadnych tajemnic. My jednak – nie mając tak bogatego doświadczenia jak spawacze – musimy radzić sobie w innym sposób. Dzięki internetowym poradnikom.

Dlatego właśnie dziś skupimy się na spawarkach typu MMA i wyjaśnimy ich działanie. Są to na pewno urządzenia ciekawe, które posiadają swój podział i zajmują się konkretną dziedziną w spawalnictwie.

Warto zacząć jednak od początku.

1. Jak zbudowane są spawarki MMA?

Każda ze spawarek typu MMA zbudowana jest z tak zwanego przewodu masowego, który musi być wyposażony w zacisk, źródła prądu, bez którego niemożliwe byłoby działanie urządzenia (prąd ten może być stały lub zmienny), sterowania do tegoż źródła, a także z przewodu posiadającego zintegrowany uchwyt elektrodowy. Warto wiedzieć, że każda spawarka typu MMA po skończonej pracy wymaga usunięcia tak zwanego żużlu, który powstaje podczas pracy, oraz wymieniania elektrod, gdy te się wyczerpią.

Spawarki wszelkiego rodzaju możesz kupić w hurtowni https://ekod.com.pl/oferta/urzadzenia-spawalnicze/

2. Jak dzielimy spawarki MMA i czym charakteryzują się ich odmiany?

Najkrócej mówiąc – spawarki typu MMA możemy podzielić na 3 grupy. Są to tak zwane spawarki inwertorowe (które niektórzy nazywają również inwerterowymi), spawarki transformatorowe oraz prostowniki spawalnicze.

Oto charakterystyka każdego rodzaju spawarki MMA:

urządzenia inwertorowe – są bardzo uniwersalne, ponieważ będzie do nich pasował niemalże każdy rodzaj elektrody. Dzięki ich sterowaniu można zaprogramować je w specjalny sposób dostosowany do materiału, który chcemy zespawać. Warto również pamiętać, że inwertory są małe, poręczne i bardzo mobilne, a przy tym wytrzymują dość długo i nie psują się szybko.

urządzenia transformatorowe – są tanie, nieskomplikowane w budowie oraz w użytkowaniu. Idealnie sprawdzą się w domowym warsztacie, gdy trzeba zespawać coś prostego. Wadą tych spawarek jest ich duża masa oraz gabaryty, które uniemożliwają pracę mobilną. Warto jednak pochwalić je za wytrzymałość i solidność.

prostowniki spawalnicze – tego typu spawarek nie zobaczymy w przydomowych garażach czy w ręku spawacza. Są one wykorzystywane głównie w branży przemysłowej, gdzie pracują na dużych halach. Ich praca polega na spawaniu elektrodą, która zasilana jest prądem stałym.