Wymiana walut online i kantory internetowe w Polsce – jak to się zaczęło?

banknoty euro

Świat pełen jest kapitalnych rozwiązań, które nie tylko upraszczają wszelkie czynności, ale też czynią życie bardziej komfortowym. Jednym z nich są również kantory internetowe, czyli wirtualne placówki pozwalające na wymianę walut online. Chociaż takie platformy stają się coraz popularniejsze również w Polsce, to nie wszyscy wiedzą, jak wygląda ich historia i w jaki sposób idea stała się faktem. Dowiecie się tego poniżej!

Potrzeba matką wynalazków

Większość osób ceni sobie takie wartości jak: czas, wygoda czy bezpieczeństwo. W wielu przypadkach niemniej istotna jest także możliwość zaoszczędzenia pieniędzy. Są to kwestie na tyle ważne, że stworzenie rozwiązania wychodzącego naprzeciw powyższym oczekiwaniom było wyłącznie kwestią czasu. Nie ulega żadnym wątpliwościom, że przeniesienie działalności kantorowej do Internetu to naturalna kolej rzeczy, która idealnie wpisuje się w wymagania stawianie przez współczesny świat.

Początki wymiany walut online w Polsce

Polski rynek wymiany pieniędzy rozkwitł dopiero w 2009 roku, kiedy w sieci pojawił się pierwszy serwis pozwalający wykluczyć pośredników. System od samego początku zwiastował małą rewolucję i to mimo faktu, że istota jego działania odbiega nieco od funkcjonowania tradycyjnych obiektów oferujących zamianę waluty na inną.

Platforma przyjęła bowiem formę portalu społecznościowego, którego użytkownicy dokonują transakcji pomiędzy sobą. Dzięki minimalizacji spreadu i niewielkiej prowizji (0,2% od kwoty transakcji) wymiany wypadają zaskakująco korzystnie. Serwis w takiej formie działa po dziś dzień, jednak coraz bardziej wypierany jest przez bardziej tradycyjne rozwiązania – kantory online.

Pierwsze kantory internetowe z prawdziwego zdarzenia

Platformy wymiany walut online zadebiutowały na polskim rynku w 2010 roku. Pierwszy z nich oferował jednak jedynie możliwość dokonywania transakcji z udziałem polskich złotówek oraz franków szwajcarskich. Z czasem jednak jego propozycja była uzupełniania o pieniądze z najróżniejszych zakątków świata. Na tym etapie działalność tego typu nie była jeszcze w żaden sposób regulowana.

kantor online
źródło: https://www.dobrykantor.pl

W następnych latach uruchomiono kolejne platformy – szacuje się, że w połowie 2014 roku było ich około 40. Obecnie na polski rynek kantorów internetowych zaczynają wkraczać również banki, które oferują szybki i bezpieczny sposób pozyskiwania waluty.

Planowana jest także taka modyfikacja przepisów, wg których każdy kantor prowadzący biznes w sieci będzie musiał posiadać licencję Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Jest to z pewnością krok w dobrą stronę, który pozytywnie odbije się na bezpieczeństwie klientów.

Podsumowanie

Serwisy pozwalające wymieniać walutę za pośrednictwem Internetu to bez wątpienia pewnego rodzaju rewolucja. Chociaż ich historia jest względnie krótka, to zdecydowanie stanowią one rozwiązanie przyszłości, które będzie dalej rozwijane i doskonalone.