Z czym się je logistykę magazynową?

distribution-center-1136510_960_720

Wielu producentów przekonało się już o potędze logistyki magazynowej. Dla innych jednak temat ten wciąż jest nie do końca znany.

Stanowi ciekawą formę nowoczesnego outsourcingu. Pozwala na elastyczne i łatwiejsze zarządzanie towarami oraz ich profesjonalną obróbkę. Zdaje się być czymś, na co producenci długo czekali. Jest coraz popularniejsza i chętnie wybierana. Logistyka magazynowa zaskarbiła sobie serca producentów, którzy liczą na szybkie i kompleksowe usługi oraz sprawną wysyłkę gotowych zamówień. Z czym się ją je?

 1. Zadania logistyki magazynowej

Można powiedzieć krótko: ten dział logistyki dotyczy wszystkiego, co dzieje się w magazynie. Jest to jednak duże uproszczenie. Ponadto odpowiedź ta nie daje wymiernych efektów i nie pozwala poznać dogłębnie zadań logistyki kontraktowej. Warto przytoczyć je w punktach. Outsourcing tego typu zatem zajmuje się głównie:

  • przyjmowaniem do magazynu nowych dostaw,
  • segregowaniem nowych towarów i układaniem ich na odpowiednich półkach,
  • konfekcjonowaniem produktów (a więc łączenie ich w odpowiednie zestawy),
  • foliowaniem ich i etykietowaniem,
  • pakowaniem ich zgodnie z zasadami określonymi przez zleceniodawcę,
  • przygotowywaniem całego ładunku dla kierowców.

Jak widać – w magazynie dzieje się wiele rzeczy. Wszelkie czynności pozwalające nam widzieć towar na półkach sklepowych w takim a nie innym stanie mają miejsce głównie tam.

 2. Dlaczego jest tak istotna i ceniona?

Zapoznawszy się z powyższymi zadaniami logistyki magazynowej, można by stwierdzić, że pytanie to jest pozbawione sensu. Warto jednak skonkludować całość odpowiednimi wnioskami.

1) Logistyka kontraktowa stanowi nowoczesny outsourcing, z którego korzysta coraz więcej firm producenckich.

2) Usługa tego typu pozwala zleceniodawcom na ulgę od niektórych istotnych z handlowego i ekonomicznego punktu widzenia obowiązków – takich jak kompletowanie zamówień, foliowanie i pakowanie ich.

3) Coraz więcej firm logistycznych dodaje do swoich ofert usługę tego typu. Moda na logistykę magazynową (zwaną również kontraktową) rozwija się również po stronie wspomnianych firm logistycznych.